I. Odbijaj dziecko po karmieniu
Ktoś powie, że to oczywista oczywistość. Niestety nieraz niemowlę nie chce odbijać po jedzeniu. I co wtedy? Najlepiej ponosić chwilkę dziecko, odłożyć na moment i znów ponosić. Często ważny jest jak nosisz dziecko - polecam noszenie dziecka "na żabkę".
II. Nie przekarmiaj dziecka
Lepiej nakarmić dziecko częściej, niż raz a dobrze. Czasem warto podać mleka troszkę, odbić dziecko po karmieniu i znów spróbować nakarmić.
III. Sprawdź czy nie zjadłaś czegoś "zakazanego"
Wiele osób twierdzi, że nie ma diety matki karmiącej. No cóż, ja wolałam dmuchać na zimne. Najlepiej wprowadzać po trochu produkty, unikając smażonych, ciężkostrawnych produktów, owoców pestkowych i mocno uczulających np. truskawki. Czasem powodem kolki może być np. spożyty nabiał - mleko i jego przetwory (tak miałam z pierwszą córką - skaza białkowa jest bardzo uciążliwa, po odstawieniu mleka przeszło szybciutko).
IV. Ciasno opatul dziecko
Noworodki i niemowlęta uwielbiają ciasnotę. Owiń dziecko w becik lub pieluszkę i delikatnie ponoś. Z pewnością to go ukoi i chodź na chwilę się uspokoi.
V. Biały szum
Często stosowałam z noszeniem i otulaniem dziecka. Można samemu szumić do uszka maluszka, lub zastosować różne sprzęty m.in. odkurzacz, wirująca pralka, suszarka, podczas remontów nawet i wiertarka dawała radę oraz nasz numer jeden do dziś w usypianiu - okap kuchenny)
VI. Ćwiczenia i masaż brzuszka
Warto również ćwiczyć z maluszkiem, zginać nóżki do brzuszka oraz masować delikatnie brzuszek ręką posmarowaną oliwką robiąc kółka zgodnie ze wskazówkami zegara
VII. Kładź maluszka na brzuszek
Bardzo pomocne na kolki jest, gdy położymy dziecko na brzuszku i delikatnie klepiemy go w tyłek. Rękę składamy w łódkę, tak by nie wyrządzić maluchowi krzywdy
VIII. Spokojna jazda samochodem
Czasami by ukoić niemowlaka wystarczy przewieź go autem
IX. Ciepły kompres na brzuszek
Należy pamiętać by niemowlaka nie poparzyć. Niektórzy stosują termoforki z pestek wiśni, czy też ciepły strumień suszarki (przy używaniu suszarki uważaj, by maleństwo nie poparzyć!)
X. Ciepła kąpiel
Pozwala uspokoić się i odprężyć, dzieci uwielbiają wieczorne kąpiele.
XI. Smoczek uspokajający
Jeśli stosujesz smoczek użyj go, pozwoli maluszka chodź na chwilę uspokoić.
XII. Zgaś światło i telewizor
W ciszy i półmroku szybciej uspokoisz niemowlaka, jak również nakarmisz. Nadmiar bodźców nie służy maluchowi, ponadto lubi on stały rytm dnia - nadmiar wrażeń sprawią, że będzie on marudny i płaczliwy.
XIII. Podaj probiotyk oraz kropelki
Na naszym rynku jest bardzo dużo probiotyków oraz kropelek na kolki. Najbardziej polecanym preparatem jest oczywiście niemieckiej firmy Sab Simplex oraz Espumisan. Testowaliśmy zarówno jeden jak i drugi - niczym się nie różniły, może jedynie dostępnością i ceną. Espumisan podawaliśmy w takiej samej dawce składniku (simetikonu) jak w Sab Simplex (na opakowaniu mogą być inne dawki podawania i to one sprawiają, że środek działa).
A co u Was najbardziej sprawdziło się na kolki?
Komentarze
Prześlij komentarz